Kamera Sistemi Alırken Bilinmesi Gerekenler

  • 2019-10-15 00:01:13

Kamera Sistemi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Kamera sistemi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, sistem bileşenlerini tanımaktan geçer. Geleneksel bir kamera sistemi, yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası, kayıt cihazı, görüntülerin kaydedildiği hard disk, adaptör ve bağlantı aparatlarından oluşur. Bu bileşenlerin her biri, ihtiyaca ve sistemin kullanılacağı mekanın özelliklerine göre seçilmektedir ve sonrasında rahatlıkla değiştirilebilir. Örneğin mevcut bir sistemde 10 günlük bir kayıt süresi yeterli geliyorken 20 günlük bir kayıt süresi talep edildiğinde, mevcut hard disk’i daha yüksek kapasiteli bir hard disk ile değiştirmek yeterli olacaktır. Sistemler her zaman büyümeye açıktırlar ancak örneğin her kayıt cihazı yüksek kapasiteli değildir. Hem takılabilecek hard disk sayısı hem de bu hard disklerin maksimum kapasitesi belirli değerleri geçemez. İleri dönemdeki büyümeleri de hesaba katarak bir keşif ve ihtiyaç listesi oluşturmak, doğru tercihleri doğru maliyetlerle yakalamak için çok önemlidir.

 

Kamera sistemi satın alması, nihai ürün satın alması gibi değildir. Ürünlerle birlikte aynı zamanda teknik servis hizmeti de satın alınmış olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, kamera sistemi kurulumu için en önemli kriterler doğru firma ve doğru ürün seçimidir. Çoğu kullanıcı, kurulum sırasında ve sonrasında ne kadar çok teknik servis desteğine ihtiyacı olacağını yanlış öngörmektedir. Taşınma, modem değişikliği, telefon ayarları, kayıt ayarları, kayıt alma gibi basit konular bile büyük problemlere neden olmaktadır. Bu sistemler, beyaz eşya gibi tek bir üreticinin üretip birleştirdiği tek bir kutudan oluşan ürünlerden değildir. Her bir kamera sistemi, farklı üreticilerin ürettiği kameralar, kayıt cihazları, hard disk, adaptör, BNC, power jack ve kablo gibi donanımların bir araya getirilmesiyle kurulan modüler sistemlerdendir. Dolayısı ile teknik servis yardımı duymadan kullanabileceğiniz ürünlerden değildir. Büyük alışveriş sitelerinde karşımıza çıkan ürünlerin çok büyük kısmı, çöp ürünlerden oluşur. Asla uzun ömürlü olmaz ve düzgün çalışmazlar.

 

Kamera sistemi alırken beklentilerinizi doğru tanımlamanız gerekir. Örneğin herkes teoride yüksek çözünürlük ister ancak yüksek çözünürlük fazla depolama alanı gerektirir. Ve bu çözümlerin hiçbiri ucuz çözümler değildir. Sadece genel alan kontrolü yapmak, ince detay görmek istemeyen bir işletme için nispeten daha düşük çözünürlü bir kamera sistemi yeterli olabilecekken detayların ön plana çıktığı ve yüksek çözünürlüğün kaçınılmaz olduğu durumlarda Full HD - 1080p veya üstü değerlere sahip çözünürlük üreten AHD kamera sistemi yeterli olacaktır. Kamera sayısı olarak belirli bir büyüklüğün üzerinde olması planlanan sistemlerin IP güvenlik kamera sistemi olması, network üzerinde çalışmaları dolayısıyla orta ve büyük ölçekli kurumsal şirketler için daha uygun bir çözüm olabilecektir.

 

2 megapiksel çözünürlüğe sahip her kamera aynı değildir. Belirli bir çözünürlüğe sahip farklı markaların ürettiği kameraların görüntü kalitesi, birbirinden tamamen farklı olabilir. Farklı marka cep telefonlarının aynı megapiksel çözünürlüğe sahip kameralarının farklı fotoğraf kalitelerine sahip olduğu gibi X marka telefonun 2 megapiksel kamerası iyi görüntü verirken Y marka telefonun 2 megapiksel kamerası kötü görüntü verebilir. Kamera sistemlerinde kaliteyi belirleyen temel faktörler vardır. Kamera içerisindeki görüntü sensörünün markası ve tipi, kamera çözünürlüğü, kayıt cihazında kaç ses desteği olduğu, kaç tane hard disk bağlanabildiği, bağlanabilecek maksimum hard disk kapasitesi (2 TB, 4 TB, 6 TB gibi), kayıt cihazının sıkıştırma formatı ve çözünürlüğü, cep telefonunuzdan ve internetten izleme hızı ile mikrofon empedans değeri gibi. Bu başlıkların her birinin maliyeti düşürmek adına üretilmiş, doğru kaliteye ve performansa sahip olmayan muadilleri mevcuttur ve bu ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir.

 

Yukarıdaki nedenlere benzer şekilde, örneğin 2 TB büyüklüğe sahip her hard disk, aynı performansı vermez. Kamera sistemi içerisinde kullanılacak olan hard disk'lerin bilgisayarlar için kullanılan hard disk'lerden farklı olması gerekmektedir. Bilgisayar donanımları, daha uygun fiyatlara sahiptir ancak bu ürünler her gün her saniye çalışmaya müsait değildirler. Belirli bir çalışma süresine sahip olmaları için üretilmişlerdir. Kamera sistemi içinde kullanıldıklarında ömürleri kısalır ve sürekli değişimi gerekir. Kamera sistemi hard diskleri ise 7 gün 24 saat çalışacak şekilde üretilmiştirler.

 

Kamera sistemi fiyatını minimize etmek önemlidir ancak güvenlik sistemi alımı söz konusuysa, en ucuz sistemin rahatlıkla tercih edilebileceği gibi bir yanılgıya düşülmemelidir. Uygun fiyatlı ürünler, size sağladığı kardan çok daha fazla performans ve kalite kaybına sebep olmaktadırlar. Örneğin düşük fiyatlı sistemlerin hepsinde Smps adaptör yerine trafolu adaptörler, düşük kesitli kablolar, yanlış chip ölçüsüne sahip kameralar kullanılmaktadır. Sadece bu üç örnek bile, ani gerilim yükselmelerinde sistemin zarar görmesine, kameraların yanmasına, kablolar yüzünden zaman içerisinde görüntü kalitesinin büyük ölçüde düşmesine ve daha kurulduğu ilk an itibariyle emsallerine göre kötü görüntü kalitesine sebep olacaktır. Görüntünün kayıpsız aktarılması için hayati öneme sahip kamera kabloları, tam bakır olmalı, demir veya alüminyum alaşım olmamalıdır. Kablo kesiti, kullanılacak mesafeye göre seçilmelidir. Sisteme mikrofon dahil edilmeyecekse 2+1, mikrofon olacaksa 4+1 olmalıdır. Kaliteli kablo kullanımı görüntüde parazit ve dalgalanmaları önler. Birçok güvenlik firması, ucuz olan alaşımlı kablo kullanmaktadır.

 

Güvenlik kamera sistemleri çözünürlük değerleri, üretimi sonlanmak üzere olan eski analog sistemler için TVL değerleri ile, AHD kamera, HD TVI ve IP güvenlik kameralarında ise megapiksel değeri ile ölçülür. Görüntü çözünürlüğü ne kadar yüksek ise (örneğin 1920 x 1080p) alınacak kayıtların kalitesi o kadar yüksektir. Analog güvenlik kameralarında en yüksek 700TVL gibi güvenlik kamerası çözünürlükleri bulunuyorken, AHD kamera sistemi ve IP kamera sistemleri ile Full HD – hatta 5  Megapiksel ve üstü değerlere kadar güvenlik kamera görüntüleri alınabilmektedir. Çözünürlük, güvenlik kamera sistemleri için en önemli parametrelerdendir.

 

Çözünürlük değeri TVL ile ölçülen normal analog güvenlik kamera sistemleri canlı görüntü çözünürlüğü 0.6 megapikselin üzerine çıkamaz. (600 TVL – 700 TVL aralığı kameralar) Üstelik kayıt cihazı Full D1 özellikli bir dvr olmaz ise kaydedilen görüntü 0,1 megapikseli bile geçmemektedir. Analog HD (AHD kamera ve HD TVI) ve IP kamera sistemleri ise analog sistemlerden çok üstün özellikler barındırır. Örneğin IP kameralarda çözünürlükte analog sistemlerde olduğu gibi bir üst sınır yoktur. IP kameradan gelen görüntünün kalitesi, uzun mesafeler boyunca taşındığında düşmez. IP kameralarda fiber optik kablolama ile görüntü onlarca kilometre uzağa taşınabilir. Bunun yanı sıra analog kamera sistemlerinde görüntünün nakledilebileceği mesafeler sınırlıdır. Analog sinyal belli bir mesafe boyunca taşındığında kalitesi düşer.

 

Antrepo kamera sistemi ihtiyacı farklı, bir sitenin veya işyerinin ihtiyacı farklı olacaktır. En doğru tercihi yapabilmek için lütfen ücretsiz keşif imkanımızdan faydalanın.

 

Kamera sistemi tekliflerini incelerken karşınıza birçok teknik terim çıkacaktır. Bu teknik terimlerin anlamlarını ve önemleri hakkında bilgi sahibi olmak, doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır. Güvenlik kamerası hakkında diğer bazı teknik terimler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen bizi arayınız.

 

Site içeriğinin tamamı ve tüm metinler, Turktrust tarafından 27.03.2014 tarihinde Zaman Damgası ile sertifikalandırılmış olup fikri ve sınai mülkiyet haklarının sahibi STS Güvenlik’tir. İçeriğin tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanımı ve çoğaltılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Yorum yap

Yorumlar

Yorum (0)
Henüz bu bloğa yorum eklenmemiştir.

Diğer Blog Paylaşımları Tümü